Planning

Thursday, June 28, 2018

Time Event  
08:45 - 09:00 Welcoming remarks (Auditorium) - Organizing committee  
09:00 - 10:00 Plenary talk (Auditorium) - Chair: Larry Schumaker  
09:00 - 10:00 › 3-D Reconstruction of Molecules using Cryo-Electron Microscopy - Amit Singer, Department of Mathematics - Princeton University
main file
10:00 - 10:30 Coffee break (Lobby)  
10:30 - 12:35 MS1 - Topological data analysis and learning (Auditorium) - Chair: Steve Oudot  
10:30 - 10:55 › On the Metric Distortion of Embedding Persistence Diagrams into Reproducing Kernel Hilbert Spaces - Ulrich Bauer, Technical University of Munich
main file
10:55 - 11:20 › Statistical tools for TDA via Optimal Transport - Théo Lacombe, Inria
main file
11:20 - 11:45 › Statistical analysis and parameter selection for Mapper - Bertrand Michel, Ecole Centrale De Nantes
main file
11:45 - 12:10 › Two-Tier Mapper: a user-independent clustering method for global gene expression based on topology - Rachel Jeitziner, Swiss Institute for Experimental Cancer Research, School of Life Sciences, Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, CH-1015 Lausanne, Switzerland
main file
12:10 - 12:35 › Inverse problems in Topological Data Analysis - Steve Oudot, Inria Saclay - Ile de France
main file
10:30 - 12:35 Contributed Session 1 (Room A) - Chair: Tino Ullrich  
10:30 - 10:55 › Optimal recovery of three times differentiable functions on a convex polytope inscribed in a sphere - Sergiy Borodachov, Towson University [Towson, MD, United States]
main file
10:55 - 11:20 › Optimal spline spaces for L2 n-width problems with boundary conditions - Espen Sande, University of Oslo
main file
11:20 - 11:45 › On rational approximation of square-root parameterizable curves - Miroslav Lavicka, Department of Mathematics and NTIS -- New Technologies for the Information Society, Faculty of Applied Sciences, University of West Bohemia
main file
11:45 - 12:10 › Padé type approximants and the method of multidimensional generalized moment representations - Hanna Veselovska, Institute of Mathematics, University of Lübeck, Institute of Mathematics of National Academy of Sciences of Ukraine
main file
12:10 - 12:35 › The approximation of the surfaces areas using classical Bernstein quadrature formula - Dan Miclaus, Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca
main file
10:30 - 12:35 Contributed Session 2 (Room B) - Chair: Philippe Jaming  
10:30 - 10:55 › On the $H^2$-Gradient Flow for the Willmore Energy - Henrik Schumacher, Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
main file
10:55 - 11:20 › Discrete curvatures and solution of biomembranes - Thomas Yu, Drexel University
main file
11:20 - 11:45 › Elastic splines II: unicity of optimal s-curves and curvature continuity - Michael Johnson, Kuwait University
main file
11:45 - 12:10 › Polynomial approximation of Hamilton-Jacobi equations: towards high-dimensional optimal feedback control - Dante Kalise, Imperial College London
main file
12:10 - 12:35 › Circle arc approximation by parametric polynomials - Gasper Jaklic, University of Ljubljana
main file
12:35 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:30 Plenary talk (Auditorium) - Chair: Gabriel Peyré  
14:30 - 15:30 › Lifting the Curse of Dimensionality by Quasi-Monte Carlo Methods - Frances Kuo, The University of New South Wales
main file
15:30 - 16:00 Coffee break (Lobby)  
16:00 - 18:05 MS2 - Mathematical aspects of 3D printing (Auditorium) - Chair: Georg Muntingh  
16:00 - 16:25 › 3D Printing at The Boeing Company - Thomas Grandine, The Boeing Company
main file
16:25 - 16:50 › Fabrication-Aware Shape Decomposition - Marco Livesu, Institute for Applied Mathematics and Information Technologies
main file
16:50 - 17:15 › View dependent surface watermarks for 3D printed objects - Xin Zhang, Durham University
main file
17:15 - 17:40 › Volumetric Covering Prints-Paths for Additive Manufacturing of 3D Models - Ben Ezair, Technion - Israel Institute of Technology [Haifa]
main file
17:40 - 18:05 › Distance from a point to a parametric surface - Fatmanur Yildirim, Inria Sophia Antipolis Mediterranee
main file
16:00 - 18:30 Contributed Session 3 (Room A) - Chair: Rimvydas Krasauskas  
16:00 - 16:25 › Rigid-body motion interpolation using cubic PH biarcs - Marjeta Knez, Faculty of Mathematics and Physics, University of Ljubljana
main file
16:25 - 16:50 › Symmetries of planar algebraic curves - Jan Vrsek, University of West Bohemia
main file
16:50 - 17:15 › Normal forms of parametrizations of curves and distance between curves - Van Duc Hoang, XLIM, Université de Limoges
main file
17:15 - 17:40 › Ruled surface with Darboux frame in euclidean 3-space - Soukaina Ouarab, Ben M'sik Faculty of Sciences
main file
17:40 - 18:05 › Symmetric Folded D-Forms from a Cylinder and Two Cones - Klara Mundilova, Technische Universität Wien
main file
16:00 - 18:30 Contributed Session 4 (Room B) - Chair: Amit Singer  
16:00 - 16:25 › Non-Asymptotic behaviour of the spectrum of the Sinc Kernel Operator - Philippe Jaming, Institut de Mathématiques de Bordeaux
main file
16:25 - 16:50 › Approximation by generalized Kantorovich-Kotelnikov sampling operators - Yurii Kolomoitsev, University of Lübeck
main file
16:50 - 17:15 › Spline Multiframelets and Multiwavelets on the Interval - Bin Han, University of Alberta
main file
17:15 - 17:40 › Weighted ϕ-transformed systems - Beatriz Rubio Serrano, Universidad de Zaragoza
main file
17:40 - 18:05 › Critical length: an alternative approach - Carolina Beccari, Alma Mater Studiorum University of Bologna
main file

Friday, June 29, 2018

Time Event  
09:00 - 10:00 Plenary talk (Auditorium) - Chair: Elaine Cohen  
09:00 - 10:00 › Splines on Meshes with Irregularities - Jorg Peters, University of Florida [Gainesville]
main file
10:00 - 10:30 Coffee break (Lobby)  
10:30 - 12:35 Poster Session (Lobby)  
10:30 - 12:35 › A case of exact recovery using OMP with continuous dictionaries - Clément Elvira, Univ Rennes, Inria, CNRS, IRISA
main file
10:30 - 12:35 › A convex approach to super-resolution and regularization of lines in images - Kévin Polisano, Laboratoire Jean Kuntzmann
main file
10:30 - 12:35 › A cubic B-spline curve for quasi arc-length approximation - Javier Sánchez-Reyes, Universidad de Castilla-La Mancha
main file
10:30 - 12:35 › A new fourth-order accurate monotone interpolant - Dionisio F. Yáñez, Universidad Católica de Valencia
main file
10:30 - 12:35 › A second order nonlocal variational model for crack detection on bituminous surfacing - Carole Le Guyader, Institut national des sciences appliquées Rouen Normandie
main file
10:30 - 12:35 › Ancestral state reconstruction for surfaces - Shan Shan, Duke university [Durham]
main file
10:30 - 12:35 › Anisotropic convolution for modeling 3D smooth shapes around 1D skeletons - Alvaro Javier Fuentes Suárez, AROMATH team, Inria Sophia Antipolis
main file
10:30 - 12:35 › B-spline-like simplex spline bases on the Powell-Sabin 12-split - Agnar Georg Peder Muntingh, SINTEF Digital
main file
10:30 - 12:35 › Calculation and Visualization of Molecular Surfaces - Chaoyu Quan, Institut des sciences du calcul et des données
main file
10:30 - 12:35 › Cartoon Extraction by Improving a TV-l²-Regularization Algorithm - Robin Richter, Georg-August-University [Göttingen], Institute for Mathematical Stochastics
main file
10:30 - 12:35 › Computing the joint spectral radius of large matrices: practical issues - Mejstrik Thomas, University of Vienna [Vienna]
main file
10:30 - 12:35 › Developable surfaces bounded by NURBS surfaces - Leonardo Fernandez-Jambrina, Universidad Politécnica de Madrid
main file
10:30 - 12:35 › Distributed Learning with Manifold Regularization - Zhuying Fang, City University of Hong Kong [Hong Kong]
main file
10:30 - 12:35 › Finsler Metrics for Fronts Propagation and Active Contours Evolution - Da Chen, CEntre de REcherches en MAthématiques de la DEcision, Institute de la Vision
main file
10:30 - 12:35 › Geometry and motion using geometric algebra - Glen Mullineux, University of Bath
main file
10:30 - 12:35 › Hybrid Linearized Proximal Alternating Minimization for solving discrete Mumford-Shah model - Marion Foare, Univ Lyon, ENS de Lyon, Univ Lyon 1, CNRS, Laboratoire de Physique, F-69342 Lyon, France
main file
10:30 - 12:35 › Interpolation of scattered data in R3 using minimum Lp-norm networks - Krassimira Vlachkova, Faculty of Mathematics and Informatics, Sofia University "St. Kliment Ohridski"
main file
10:30 - 12:35 › Joint estimation of local variance and local regularity for texture segmentation. - Barbara Pascal, Univ Lyon, ENS de Lyon, Univ Lyon 1, CNRS, Laboratoire de Physique, F-69342 Lyon, France
main file
10:30 - 12:35 › Laplace--Beltrami Operator on Digital Surfaces - Thomas Caissard, Laboratoire d'Informatique en Image et Systèmes d'Information
main file
10:30 - 12:35 › Lattice Design for Porous Volumetric Central Receivers in Concentrated Solar Thermal Applications - Joseph Flynn, University of Bath
main file
10:30 - 12:35 › Modeling, identification, and optimization of violin bridges - Sandra Marschke, Institute of Mathematics and Scientific Computing, University of Graz, Austria, International Research Training Group IGDK Munich — Graz
main file
10:30 - 12:35 › Non-uniform sampling over spiraling curves - Felipe Negreira, Institut de Mathématiques de Bordeaux
main file
10:30 - 12:35 › Nonlinear Manifold Learning for Financial Markets Integration - George Tzagkarakis, EONOS Investment Technologies - Thomas Dionysopoulos, Dalton Strategic Partnership, London (UK)
main file
10:30 - 12:35 › On the Origins of Hierarchy in Visual Processing - Angelo Franciosini, Institut de Neurosciences de la Timone
main file
10:30 - 12:35 › Parameterization of polylines in unorganized cross-sections and open surface reconstruction - Joseph Baudrillard, Grenoble Images Parole Signal Automatique, TOTAL S.A.
main file
10:30 - 12:35 › Refined bounds for online pairwise learning algorithms - Chen Xiaming, City University of Hong Kong [Hong Kong]
main file
10:30 - 12:35 › Semi-regular Subdivision: Smoothness Analysis via Wavelet Frames - Alberto Viscardi, Università degli Studi di Milano-Bicocca, Università degli Studi di Pavia
main file
10:30 - 12:35 › Stabilized FEM for Simplex Space-Time Meshes in 4D - Violeta Karyofylli, Chair for Computational Analysis of Technical Systems (CATS), RWTH Aachen University, 52056 Aachen, Germany
main file
10:30 - 12:35 › Surface colorization with the linear osmosis equation - Marie d'Autume, Centre de Mathématiques et de Leurs Applications
main file
10:30 - 12:35 › The nonlocal p-Laplacian Evolution Problem on Random Graphs : The Continuum Limit - yosra Hafiene, Institut des sciences informatiques et leurs interactions
main file
10:30 - 12:35 › Trigonometric and polynomial approximations of the Fabius function for use as Blending functions - Hans Olofsen, The Arctic University of Norway - Arne Lakså, The Arctic University of Norway
main file
10:30 - 12:35 › Viscosity Solutions in Practical Photoclinometry - Simon Vialaret, Centre de Mathématiques et de Leurs Applications - Victor Léger, Centre de Mathématiques et de Leurs Applications
main file
12:35 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:30 Plenary talk (Auditorium) - Chair: Nira Dyn  
14:30 - 15:30 › Multigrid and multivariate subdivision - Maria Charina, University of Vienna
main file
15:30 - 16:00 Coffee break (Lobby)  
16:00 - 18:30 MS3 - Isogeometric Analysis (Auditorium) - Chairs: Giancarlo Sangalli, Mario Kapl  
16:00 - 16:25 › Smooth splines on surfaces with arbitrary topology - Nelly Villamizar, Swansea University
main file
16:25 - 16:50 › Splines on unstructured quadrilateral meshes: an isogeometric pipeline for design and analysis - Hendrik Speleers, University of Rome Tor Vergata
main file
16:50 - 17:15 › Analysis-suitable G1 multi-patch parametrizations for isogeometric analysis - Thomas Takacs, Institute of Applied Geometry, Johannes Kepler University Linz
main file
17:15 - 17:40 › Construction of C^2-smooth isogeometric spline spaces for planar multi-patch geometries - Vito Vitrih, University of Primorska
main file
17:40 - 18:05 › Isogeometric analysis with C^2-smooth functions on planar multi-patch geometries - Mario Kapl, Johann Radon Institute for Computational and Applied Mathematics
main file
16:00 - 18:30 Contributed Session 5 (Room A) - Chair: Hartmut Prautzsch  
16:00 - 16:25 › Arc Fibrations of Planar Domains - Bert Juettler, Johannes Kepler University, Linz/Austria
main file
16:25 - 16:50 › G1 Surfaces via Generalised Multisided Gregory Patches - Jiri Kosinka, University of Groningen
main file
16:50 - 17:15 › Kinematic interpretation of quaternionic–Bézier curves and surfaces - Rimas Krasauskas, Vilnius university
main file
17:15 - 17:40 › Webs of rational curves on surfaces - Niels Lubbes, Johann Radon Institute for Computational and Applied Mathematics
main file
17:40 - 18:05 › Smoothness concepts for polyhedral surfaces - Helmut Pottmann, TU Wien
main file
18:05 - 18:30 › NURBS and Iterated Functions Systems - Lucas Morlet, Laboratoire électronique, Informatique et image
main file
16:00 - 18:30 Contributed Session 6 (Room B) - Chair: Maria Charina  
16:00 - 16:25 › Bounding the Lebesgue constant for a rational Hermite interpolant at equidistant nodes - Emiliano Cirillo, Università della Svizzera italiana
main file
16:25 - 16:50 › Node orderings in the Newton interpolation formula - Yasmina Khiar, Departamento Matemática Aplicada, Universidad de Zaragoza
main file
16:50 - 17:15 › Condition and convergence of a barycentric rational interpolant - Jean-Paul Berrut, Département de Mathématiques - Université de Fribourg
main file
17:15 - 17:40 › On transfinite interpolation by low-rank functions - Nira Dyn, Tel Aviv University
main file
17:40 - 18:05 › Bivariate polynomial interpolation on interlacing lattices - Michael Floater, University of Oslo
main file
19:30 - 21:00 Welcome dinner cocktail (Lobby)  

Saturday, June 30, 2018

Time Event  
09:00 - 10:00 Plenary talk (Auditorium) - Chair: Jalal Fadili  
09:00 - 10:00 › Is non-convex optimization really hard? A couple of recent stories - Emmanuel Candès, Stanford
main file
10:00 - 10:30 Coffee break (Lobby)  
10:30 - 12:35 MS4 - High dimensional approximation (Auditorium) - Chair: Vladimir Temlyakov  
10:30 - 10:55 › Highly conditional almost greedy bases of Banach spaces - Stephen Dilworth, University of South Carolina
main file
10:55 - 11:20 › Kolmogorov widths and approximate rank - Boris Kashin, Steklov Mathematical Institute of Russian Academy of Sciences
main file
11:20 - 11:45 › Approximation of multivariate functions with anisotropic mixed smoothness properties--sharp constants and preasymptotics - Tino Ullrich, University of Jena
main file
11:45 - 12:10 › Geometrical questions in low-rank optimization - André Uschmajew, Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences
main file
12:10 - 12:35 › Remarks on numerical integration, discrepancy, and diaphony - Vladimir Temlyakov, University of South Carolina
main file
10:30 - 12:35 Contributed Session 7 (Room A) - Chair: Jorg Peters  
10:30 - 10:55 › Computation of the symmetries of a rational ruled surface - Juan Gerardo Alcazar, Universidad de Alcalá
main file
10:55 - 11:20 › On flank CNC machining of free-form surfaces with curvature-varying milling tools - Michael Barton, Basque Center for Applied Mathematics
main file
11:20 - 11:45 › Adaptive Spline Technologies for Aircraft Engine Design - David Grossmann, MTU Aero Engines AG
main file
11:45 - 12:10 › Syzygies and Implicitization for Translational Surfaces - Haohao Wang, Southeast Missouri State University
main file
12:10 - 12:35 › Optimal control via smoothing splines with additional conditions - Svetlana Asmuss, University of Latvia
main file
10:30 - 12:35 Contributed Session 8 (Room B) - Chair: Carla Manni  
10:30 - 10:55 › Mixed Primal Dual Honeycomb Schemes - Huining Meng, Dianzi University
main file
10:55 - 11:20 › Cutting Edge Refinement - Hartmut Prautzsch, Karlsruhe Institute of Technology
main file
11:20 - 11:45 › Geometric averaging approach in subdivision schemes of point-normal pairs - Evgeny Lipovetsky, Tel Aviv University
main file
11:45 - 12:10 › A bivariate C¹ subdivision scheme based on cubic half-box splines - Pieter Barendrecht, University of Groningen
main file
12:10 - 12:35 › Smoothness of refinable surfaces, Minkowski dimension, and synchronizing automata - Vladimir Protasov, Lomonosov Moscow State University, University of L'Aquila
main file
12:35 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:30 Plenary talk (Auditorium) - Chair: Helmut Pottmann  
14:30 - 15:30 › Multi-nets. Discrete and smooth surfaces with characteristic subnet properties - Alexander Bobenko, Technische Universitaet Berlin
main file
15:30 - 16:00 Coffee break (Lobby)  
16:00 - 18:30 MS5 - Advances on Prony's methods (Auditorium) - Chair: Stefan Kunis  
16:00 - 16:25 › Multidimensional superresolution in science and industry - Annie Cuyt, Universiteit Antwerpen [Antwerpen]
main file
16:25 - 16:50 › Extrapolation and superresolution via sparsity - Laurent Demanet, Laurent Demanet
main file
16:50 - 17:15 › Condition numbers of Vandermonde matrices with nearly colliding nodes - Dominik Nagel, Institut für Mathematik [Osnabrück]
main file
17:15 - 17:40 › Generalized Exponential Prony Method - Kilian Stampfer, University Goettingen
main file
17:40 - 18:05 › Sparse high-dimensional FFT based on rank-1 lattice sampling and Prony's method - Daniel Potts, Fakultät für Mathematik der Technischen Universität Chemnitz
main file
18:05 - 18:30 › Reconstruction of non-stationary signals by the generalized Prony method - Ingeborg Keller, University of Goettingen
main file
16:00 - 18:30 Contributed Session 9 (Room A) - Chair: Hendrik Speleers  
16:00 - 16:25 › Quasi-interpolation methods based on cubic Powell–Sabin splines - Jan Grošelj, Faculty of Mathematics and Physics [Ljubljana]
main file
16:25 - 16:50 › High order non tensor product spline approximation - Andrea Bressan, University of Oslo
main file
16:50 - 17:15 › Simplex-Splines on the Clough-Tocher Element. - Jean-Louis Merrien, IRMAR
main file
17:15 - 17:40 › A direct and local method for computing polynomial Pythagorean-normal patches with global G1 continuity - Michal Bizzarri, University of West Bohemia
main file
17:40 - 18:05 › Image resampling with approximations by CCC-Schoenberg operators and contour stencils - Tina Bosner, Department of Mathematics, Faculty of Science, University of Zagreb
main file
18:05 - 18:30 › Isogeometric collocation methods for thermal analysis with general internal heating sources - Zulfiqar Ali, City University of Hong Kong [Hong Kong]
main file
16:00 - 18:30 Contributed Session 10 (Room B) - Chair: Oleg Davydov  
16:00 - 16:25 › Green's function splines and applications - Rick Beatson, University of Canterbury
main file
16:25 - 16:50 › The optimal choice of the shape parameter in smooth RBFs - Lin-Tian Luh, Providence University of Taiwan
main file
16:50 - 17:15 › Kernel-based Approximation Methods for Generalized Interpolations: A Deterministic or Stochastic Problem? - Qi Ye, South China Normal University
main file
17:15 - 17:40 › Modified radial basis function partition of unity method for solving problems in applications - Roberto Cavoretto, University of Turin
main file
17:40 - 18:05 › Kernel Metrics on shapes representation with normal cycles. Application to curves and surfaces matching. - Pierre Roussillon, Centre de Mathématiques et de Leurs Applications
main file
18:05 - 18:30 › Gaussian Process Landmarking on Manifolds - Tingran Gao, The University of Chicago
main file

Sunday, July 1, 2018

Time Event  
09:00 - 13:00 Optional excursion - Boat trip on the Bassin d'Arcachon  

Monday, July 2, 2018

Time Event  
09:00 - 10:00 Plenary talk (Auditorium) - Chair: Ron DeVore  
09:00 - 10:00 › Approximation theory, Numerical Analysis and Deep Learning - Philipp Grohs, University of Vienna
main file
10:00 - 10:30 Coffee break (Lobby)  
10:30 - 12:35 MS6 - Advances in radial basis approximation (Auditorium) - Chair: Thomas Hangelbroek  
10:30 - 10:55 › Kernel methods for differential equations - Christian Rieger, Bonn University
main file
10:55 - 11:20 › Kernel methods and sparse approximation - Barbara Zwicknagl, TU Berlin
main file
11:20 - 11:45 › Semi-cardinal interpolation and boundary effects - Aurelian Bejancu, Kuwait University
main file
11:45 - 12:10 › Anisotropic N-term approximation with Gaussians - Wolfgang Erb, University of Hawaii at Manoa
main file
12:10 - 12:35 › Localized bases for kernel spaces: recent progress - Thomas Hangelbroek, University of Hawaii - Manoa
main file
10:30 - 12:35 Contributed Session 11 (Room A) - Chair: Jean-Marie Mirebeau  
10:30 - 10:55 › Approximation of Functions Over Manifolds From Scattered Data by Moving Least-Squares - Barak Sober, Department of Applied Mathematics
main file
10:55 - 11:20 › Multi-scale Decomposition of Transformations (MUSCADET) - Paul Escande, Applied Mathematics and Statistics, Johns Hopkins University
main file
11:20 - 11:45 › Repairing and denoising scattered data for the reconstruction of manifolds embedded in high dimensions - Shira Faigenbaum-Golovin, Department of Applied Mathematics, Tel Aviv University
main file
11:45 - 12:10 › Sparse G1 Spline Manifold and Salient Feature Map Approximations with Topological Accuracy - Ahmed Blidia, Université de la Côte d'Azur, Inria Sophia-Antipolis
main file
12:10 - 12:35 › Triangulating stratified manifolds I: a reach comparison theorem - Mathijs Wintraecken, Université de la Côte d'Azur, Inria Sophia-Antipolis
main file
10:30 - 12:35 Contributed Session 12 (Room B) - Chair: Mike Floater  
10:30 - 10:55 › Error bounds for moving least squares in terms of a growth function - Oleg Davydov, Justus-Liebig-Universität Gießen
main file
10:55 - 11:20 › Optimal weighted least-squares approximation in high dimension - Giovanni Migliorati, Laboratoire Jacques-Louis Lions, Sorbonne Université
main file
11:20 - 11:45 › EIM in the frame of least-squares optimal interpolation method - Helin Gong, Laboratoire Jacques-Louis Lions, Sorbonne Université
main file
11:45 - 12:10 › Greedy measurement selection for state estimation - James Nichols, Laboratoire Jacques-Louis Lions, Sorbonne Université
main file
12:10 - 12:35 › Fault detection and reconstruction from scattered data - Cesare Bracco, Department of Mathematics and Computer Science, University of Florence
main file
12:35 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:45 Contributed Session 13 (Auditorium) - Chair: Peter Binev  
14:30 - 14:55 › Adaptive anisotropic approximation of multivariate functions by piecewise constants - Oleksandr Kozynenko, Oles Honchar Dnipro National University
main file
14:55 - 15:20 › Approximation of parametric functions with colliding jumps - Gerrit Welper, University of Southern California
main file
15:20 - 15:45 › Biquadratic quasi-interpolating copulas with applications - Tatyana Sorokina, Towson University
main file
14:30 - 15:45 Contributed Session 14 (Room A) - Chair: Quentin Mérigot  
14:30 - 14:55 › Using piecewize Bézier curves for optimal trajctories and applications - Olivier Ruatta, XLIM, Université de Limoges  
14:55 - 15:20 › Optimal transport estimation by a wavelet based method - Souleymane Kadri Harouna, Laboratoire de Mathématiques, Image et Applications
main file
15:20 - 15:45 › Polynomial approximation with convex constraints - Akil Narayan, University of Utah
main file
14:30 - 15:45 Contributed Session 15 (Room B) - Chair: Philipp Grohs  
14:30 - 14:55 › Wavejets: A Local Frequency Framework for Shape Analysis - Julie Digne, Laboratoire d'Informatique en Image et Systèmes d'information
main file
14:50 - 15:20 › Skeletonization by circle propagation: A computation robust to boundary noise and preserving shape details - Bastien Durix, IRIT University of Toulouse
main file
15:20 - 15:45 › Optimal transport for diffeomorphic shape registration - Jean Feydy, École normale supérieure de Cachan
main file
15:45 - 16:15 Coffee break (Lobby)  
16:15 - 18:20 MS7 - Applications in energy industry (Auditorium) - Chair: Christian Gout  
16:15 - 16:40 › On the construction of adaptive design of experiments for the approximation of complex computer code behaviors - Jean Baccou, LIRMAR-MIST, Institut de Radioprotection et de Sûreté Nucléaire
main file
16:40 - 17:05 › Recent advances in numerical methods for solving the wave equation in the context of seismic depth imaging - Henri Calandra, TOTAL-Scientific and Technical Center Jean Féger
main file
17:05 - 17:30 › Wind Turbine Optimization - David Bonner, Dassault Systèmes
main file
17:30 - 17:55 › Modeling and simulation issues at EDF enabling energy challenges - Ange Caruso, EDF R&D
main file
17:55 - 18:20 › Exact and efficient computations for Galerkin Boundary Element Methods - Norbert Warncke, Adwen Offshore
main file
16:15 - 18:45 Contributed Session 16 (Room A) - Chair: Richard Riesenfield  
16:15 - 16:40 › Handwritten characters strokes with mass cubics and their singularities - Laurent Fuchs, XLIM
main file
16:40 - 17:05 › Proposal of Tangential Angle Paramaterization Space Curves - Tomomi Kuda, Tokyo University of Agriculture and Technology
main file
17:05 - 17:30 › A forward mapping approach for rendering free-form curves and surfaces - Xunnian Yang, Zhejiang University
main file
17:30 - 17:55 › Intrinsically Defined Curves based on Explicit B-spline Curvature Functions and their Extension to 3D - Norimasa Yoshida, Nihon University
main file
17:55 - 18:20 › B-Spline Tangential Angle Parameterization Curves for Aesthetic Design - Yuichi Yoshida, Tokyo University of Agriculture and Technology
main file
16:15 - 19:10 Contributed Session 17 (Room B) - Chair: Tomas Sauer  
16:15 - 16:40 › A Deterministic DCT Algorithm for Vectors with Short Support - Sina Bittens, University of Göttingen
main file
16:40 - 17:05 › A low-rank approach to off-the-grid sparse deconvolution - Paul Catala, DMA, Ecole Normale Supérieure
main file
17:05 - 17:30 › Sparse non-negative super-resolution -- simplified and stabilised - Bogdan Toader, Mathematical Institute
main file
17:30 - 17:55 › Accuracy Bounds for Super-Resolution - Gil Goldman, Weizmann Institute for Science, Faculty of Mathematics and Computer Science
main file
17:55 - 18:20 › Identification problems in multi-exponential analysis - Wen-shin Lee, Universiteit Antwerpen
main file
18:20 - 18:45 › Vector versions of Prony's algorithm - Avram Sidi, Technion - Israel Institute of Technology
main file

Tuesday, July 3, 2018

Time Event  
09:00 - 10:00 Plenary talk (Auditorium) - Chair: Tom Lyche  
09:00 - 10:00 › Completing Volumetric Representations of Models defined by (trimmed) B-spline B-reps - Elaine Cohen, University of Utah
main file
10:00 - 10:30 Coffee break (Lobby)  
10:30 - 12:35 MS9 - Constrained approximation (Auditorium) - Chair: Dany Leviatan  
10:30 - 10:55 › Interpolatory pointwise estimates for monotone polynomial approximation - Igor Shevchuk, Taras Shevchenko National University of Kyiv
main file
10:55 - 11:20 › Approximation of convex bodies by convex algebraic level surfaces - András Kroó, Alfréd Rényi Institute of Mathematics
main file
11:20 - 11:45 › Approximation by Bernstein polynomials with integer coefficients - Borislav Draganov, University of Sofia and Bulgarian Academy of Sciences
main file
11:45 - 12:10 › Polynomial inequalities with asymmetric weights - József Szabados, Alfréd Rényi Institute of Mathematics
main file
12:10 - 12:35 › Are the degrees of unconstrained and constrained approximation the same? (comonotonicity as example) - Dany Leviatan, Raymond and Beverly Sackler School of Mathematical Sciences, Tel Aviv University
main file
10:30 - 12:35 Contributed Session 18 (Room A) - Chair: Bert Juttler  
10:30 - 10:55 › Fitting and Lofting with Patchwork B-splines - Nora Engleitner, Johannes Kepler University Linz
main file
10:55 - 11:20 › First order correction terms for trimmed quadrature in isogeometric analysis - Felix Scholz, Johann Radon Institute for Computational and Applied Mathematics
main file
11:20 - 11:45 › B-Spline-based quadrature schemes in Isogeometric Analysis for Boundary Element Methods - Maria Lucia Sampoli, Department of Information Engineering and Mathematics, University of Siena
main file
11:45 - 12:10 › Numerical aspects of box-spline isogeometric methods - Francesca Pelosi, Department of Mathematics, University of Rome "Tor Vergeta"
main file
12:10 - 12:35 › The Argyris isogeometric space on unstructured multi-patch planar domains - Giancarlo Sangalli, Dipartimento di Matematica - Università di Pavia
main file
10:30 - 12:35 Contributed Session 19 (Room B) - Chair: Max Wardetzky  
10:30 - 10:55 › Delaunay triangulations of regular hyperbolic surfaces - Iordan Iordanov, Laboratoire Lorrain de Recherche en Informatique et ses Applications
main file
10:55 - 11:20 › Systole of regular hyperbolic surfaces with an application to Delaunay triangulations - Matthijs Ebbens, Johann Bernoulli Institute for Mathematics and Computer Science
main file
11:20 - 11:45 › A convex approach to the (Gilbert-) Steiner problem - Mauro Bonafini, Department of Mathematics, University of Trento
main file
11:45 - 12:10 › An algorithm for optimal transport between a simplex soup and a point cloud - Jocelyn Meyron, Grenoble Images Parole Signal Automatique
main file
12:10 - 12:35 › Adaptive Curvature-Based Grid Generation for 3D Web Graphics - Bonita Saunders, National Institute of Standards and Technology
main file
12:35 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:30 Plenary talk (Auditorium) - Chair: Albert Cohen  
14:30 - 15:30 › Multiscale Geometric Methods for high dimensional data near low-dimensional sets - Mauro Maggioni, Johns Hopkins Universty
main file
15:30 - 16:00 Coffee break (Lobby)  
16:00 - 18:05 MS9 - Shape processing (Auditorium) - Chair: Martin Rumpf  
16:00 - 16:25 › Encoding Shapes and their Differences with Functional Maps - Maks Ovsjanikov, Ecole Polytechnique
main file
16:25 - 16:50 › Representations and applications of differential operators in geometry processing - Omri Azencot, University of California at Los Angeles
main file
16:50 - 17:15 › Model Reduction for Elasticity-Based Shape Processing - Klaus Hildebrandt, Delft University of Technology
main file
17:15 - 17:40 › Phase-field models for shape processing - Simon MASNOU, Institut Camille Jordan
main file
17:40 - 18:05 › Bézier surface fitting on manifolds - Benedikt Wirth, University of Muenster
main file
16:00 - 18:30 Contributed Session 20 (Room A) - Chair: Jean-Louis Merrien  
16:00 - 16:25 › Hermite subdvision and spectral conditions - Tomas Sauer, University of Passau & Fraunhofer IIS
main file
16:25 - 16:50 › Multivalued support function at inflection points of planar curves - Zbynek Sir, Faculty of Mathematics and Physics, Charles University
main file
16:50 - 17:15 › An algebraic approach to polynomial reproduction of Hermite subdivision schemes - Costanza Conti, DIEF, universita' di Firenze, Italy
main file
17:15 - 17:40 › Coupling decimation and subdivision schemes for non linear multiresolutions - Jacques Liandrat, Ecole Centrale Marseille
main file
17:40 - 18:05 › Measure Dependent Subdivision Schemes - Peter Binev, University of South Carolina
main file
16:00 - 18:30 Contributed Session 21 (Room B) - Chair: Esmeralda Mainar  
16:00 - 16:25 › Blending spline transformation of curves and surfaces - Arne Lakså, The Arctic University of Norway
main file
16:25 - 16:50 › Terrain level curves using blending splines - Aleksander Pedersen, The Arctic University of Norway
main file
16:50 - 17:15 › Comparison of intrinsic properties between b-splines and blending splines - Tanita Fossli Brustad, The Arctic University of Norway
main file
17:15 - 17:40 › Domain parameterization for blending spline surfaces on planar graphs - Rune Dalmo, The Arctic University of Norway
main file
17:40 - 18:05 › Spline-based approximation of smooth functions via F-transform - Martins Kokainis, University of Latvia
main file

Wednesday, July 4, 2018

Time Event  
09:00 - 11:05 MS10 - PDE and variational methods for geometry processing for images (Auditorium) - Chairs: Carola-Bibiane Schoenlieb, Simon Masnou  
09:00 - 09:25 › Globally Optimal paths with Curvature Penalization, Applications to Image Segmentation - Jean-Marie Mirebeau, Laboratoire de Mathématiques d'Orsay
main file
09:25 - 09:50 › Bias reduction in variational regularization - Camille Sutour, MAP5 - Mathématiques Appliquées à Paris 5
main file
09:50 - 10:15 › Image denoising for PET scan and X-ray tomography reconstruction with mixed noise - Yves van Gennip, University of Nottingham, UK
main file
10:15 - 10:40 › A varifold approach to surface approximation and curvature estimation on point clouds - Blanche Buet, Université Paris-Sud
main file
10:40 - 11:05 › Linking RBF Interpolation and PDE-based Inpainting - Matthias Augustin, Mathematical Image Analysis Group, Saarland University
main file
09:00 - 11:05 Contributed Session 22 (Room A) - Chair: Bernard Mourrain  
09:00 - 09:25 › IGA/FEM on a blending type spline construction - Børre Bang, The Arctic University of Norway
main file
09:25 - 09:50 › An adaptive isogeometric Galerkin BEM model based on novel quadrature schemes - Tadej Kanduc, INdAM c/o University of Florence
main file
09:50 - 10:15 › On the construction of approximately C1-smooth isogeometric functions - Agnes Seiler, Johannes Kepler University Linz
main file
10:15 - 10:40 › C1-smooth geometrically continuous isogeometric functions on volumetric two-patch domains: dimension and basis - Katharina Birner, Johannes Kepler University Linz
main file
10:40 - 11:05 › Control of curvature extrema on curves and surfaces - Eric Demers, Ecole Polytechnique de Montréal
main file
09:00 - 11:05 Contributed Session 23 (Room B) - Chair: Julie Digne  
09:00 - 09:25 › Mean value coordinates for non-convex polyhedra and applications to terrain modeling - Francesco Patrizi, The Foundation for Scientific and Industrial Research
main file
09:25 - 09:50 › Generalized approximate implicitization with prescribed conditions - Andrea Raffo, SINTEF Digital
main file
09:50 - 10:15 › Machine Learning Approaches for Parametrization in T-Spline Surface Approximation - Pascal Laube, Institute for Optical Systems, University of Applied Sciences Konstanz
main file
10:15 - 10:40 › Geometrical representation of a neural network using a blending type spline construction - Tatiana Kravetc, The Arctic University of Norway
main file
10:40 - 11:05 › Geometric modelling for Big Data and Artificial Intelligence - Heidi E. I. Dahl, SINTEF Digital
main file
11:05 - 11:30 Coffee break (Lobby)  
11:30 - 12:30 Plenary talk (Auditorium) - Chair: Mauro Maggioni  
11:30 - 12:30 › Discrete Curvature Functionals - and some of their challenges - Max Wardetzky, University of Göttingen
main file
12:30 - 12:40 Closing remarks (Auditorium) - Organizing committee  
  
Online user: 1